İlaçlama, Dezenfektasyon ve Koku gidertme Hizmetlerimiz

ZARARLI HAŞERELER

İnsanlara bulaşan mikropların ve bulaşıcı hastalıkların pek çok kısmı, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan organizmalardır. Haşerelerle mücadele tarih boyunca sıtma, veba gibi haşerelerin taşıdıkları hastalıklardan dolayı önemli bir konudur. Hayatını kaybeden milyonlarca insan ve kaybolan medeniyetler yeterince bu olayı açıklamaktadır. Dolayısıyla haşerelerle mücadele, 6 milyarı aşan dünya nüfusunun beslenmesi, giyimi ve hastalıklardan korunması için kaçınılmazdır. Söz konusu olan bu haşere mücadelesinde, ülkemizde bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanılan çeşitli mücadele yöntemleri mevcuttur. Oysa bu haşereler ile mücadele, halkın sağlığını doğrudan ilgilendiren son derece ciddi bir meseledir.   Halk sağlığının korunması kapsamında mücadele edilen zararlılardan hamam böceği, pire, sinek, bit, fare, tahtakurusu, çıyan, örümcek, kırkayak, akrep, karınca, yılan gibi insanlarla ortak yaşam alanı paylaşan canlılardır. Haşerelerin en önemli ortak özellikleri hızlı bir şekilde çoğalmalarıdır. Her ortama ayak uyduran bu canlıların verdikleri zarardan kurtulmak için haşerelerle bilinçli bir şekilde mücadele edilmelidir. İlaçlama şirketi olarak sizlere, ilaçlama konusunda eğitimli, profesyonel çalışan ve Sağlık Bakanlığı ruhsatlı şirketimizle her türlü haşere ilaçlaması konusunda 7/24 hizmet vermekteyiz.

DEZENFEKTASYON

Dezenfektanlar, nesneler üzerinde yaşayan mikroorganizmaları yok etmek için canlı olmayan nesnelerin yüzeyine uygulanan antimikrobiyal ajanlardır. Dezenfeksiyon ise bu ajanlar sayesinde hastalık yapıcı  organizmaların yok edilmesi  veya etkisiz (inactive) hale getirilmesi işlemidir. Dezenfeksiyon bu yönüyle bakteri, algler, sporlar ve virüsler gibi tüm organizmaların yok edildiği sterilizasyon işleminden ayrılır. Dezenfektanlar geniş bir yelpazeye sahiptirler çok farklı mikroorganizmaları öldürürler, bazıları daha az sayıda hastalık yaratan organizmayı öldürür ancak diğer özellikleri sayesinde örneğin paslanmayan, toksik olmayan veya ucuz oldukları için tercih edilir. Onları kimyasal maddelerle öldürmeye teşebbüs etmek yerine, bakteri sağkalımı ve çoğalmaya elverişli olmayan koşullar yaratmak veya korumak için argümanlar vardır. Bakteriler hızla evrimleşmelerini sağlayan çok hızlı bir şekilde artabilir. Bazı bakteriler bir kimyasal saldırıda hayatta kalırsa, kullanılan belirli kimyasallara dirençli tamamen bakterilerden oluşan yeni nesillere neden olurlar. Sürekli bir kimyasal saldırı altında, devam eden nesillerdeki bakteri canlılığı, kullanılan kimyasala karşı giderek daha dirençlidir ve sonuçta kimyasal etkisiz hale getirilir. Bu nedenle, bazıları bezleri, kesme tahtalarını ve evdeki tezgahları bakterisit kimyasallarla emprenye etme bilgeliğini sorgular.

Hava dezenfektanları tipik olarak havada asılı mikroorganizmaları dezenfekte edebilen kimyasal maddelerdir. Dezenfektanların genellikle yüzeylerde kullanımıyla sınırlı olduğu kabul edilir, ancak durum böyle değildir. 1928’de bir çalışma, havadaki mikroorganizmaların, çamurumsu çamaşır suyuyla öldürülebileceğini bulmuştur. Bir hava dezenfektanı, havada yeterli konsantrasyonda aerosol veya buhar olarak dağılmalı ve yaşanabilir bulaşıcı mikroorganizmaların sayısının önemli ölçüde azaltılmasına neden olmalıdır. Glikoller, kontrollü laboratuar ortamlarında etkili hava dezenfektanları olmasına rağmen, hava dezenfeksiyonu sürekli eylemlere karşı hassas olduğu için, gerçek dünyadaki ortamlarda etkin şekilde kullanmak zordur. Kapı, HVAC ve pencere arabirimlerindeki dış hava alış verişinde ve glikolleri havadan emer ve çıkaran materyallerin bulunduğu gerçek dünya ortamlarında sürekli hareket, yüzey dezenfeksiyonu için kritik olmayan mühendislik zorluklarını ortaya koyar.

ORTAMDA OLUŞAN KÖTÜ KOKULARI YOK ETME

Ortamda kokunun yayılmasına neden olan bakterileri, Faydalı bakteriler sayesinde yok ederek, kokuyu kaynağını ortadan kaldırır. Parfüm ve diğer koku gidericiler ortama güzel koku verilerek, kötü kokunun bastırılmasına ve havaya sıkılan kokunun yayılmasına neden olurken, parfüm ve koku gidericilerin etkisi kaybolduktan sonra  kötü koku tekrar yayılmaya neden olur. Koku gidermek için kullandığımız biyosidallar kokunun kaynağını kökünden yok ederek, birdaha oluşmasını engeller.